2016-05-01 17:40:00

Dan planeta Zemlje

 U 8.a i 6.a odjelu obilježili smo razgovorom i diskusijom na temu Održivi razvoj. Termin se koristi od osamdesetih godina 20.st. i ukazuje na povezanost razvoja gospodarstva i zaštite okoliša. Učenici su  dobili članke iz publikacije Održiva potrošnja i proizvodnja (UNEP,2004) sa obrađenim temama kao što su: ekološki dizajn, promidžba i komunikacija, nikt-ov i, energija i tekstilni proizvodi. Nakon upoznavanja sa problematikom kroz tekst i sliku, uslijedio je razgovor, iznošenje iskustava, svojih stavova i vlastitog ponašanja u pojedinim konkretnim situacijama. Iznosili su moguće utjecaje na okoliš, ali i rješenja, što bi kao pojedinci trebali učiniti da se ti utjecaji ublaže. Jer sva potrošačka dobra, čak i ona „zelena“, imaju nepovoljne posljedice za okoliš.

(Otvorite više i pročitajte daljnji tekst.)

Dragica Terzić

  


 

Spoznali smo da i pamučna majica koju nose pri svom nastanku ima negativan  učinak na okoliš kroz potrošnju energije i vode, onečišćivanje vode i zraka, upotrebu pesticida i umjetnih bojila te deterdženata i na kraju kao otpad.  I da je proizvodnja  pamuka utjecala na isušivanje Aralskog jezera. Zaključili da smo pod utjecajem neetičnog oglašavanja, čije je jedino načelo profitabilnost, postali neumjerni potrošači. Takva sklonost pridonosi neumjernom iscrpljivanju prirodnih dobara, povećanju onečišćenja vode i zraka, izumiranju biljnih  i životinjskih vrsta te gomilanju otpada. Upoznali se s pojmom „ekološko pranje“ i složili da takve promidžbene poruke kojima se namjerno vara javnost, treba zabraniti. U cilju održivog razvoja  trebalo bi ograničavati i uporabu tiskanog promidžbenog materijala, onog koji nam stavljaju u poštanske sandučiće. Opravdali smo potrebu za sve bržom i moćnijom računalnom opremom, mobitelima ali se suočili i s posljedicama. Na svakom stupnju njihove proizvodnje- od pribavljanja i obrade sirovina preko sklapanja komponenata do njihova uništavanja ili recikliranja materijala onečišćuje se okoliš i troši energija. No s druge strane, velika je uloga NIKT-ova u održivu razvitku što je definirano kao „virtualna ekologija“ (syberecology).

[Slikovni rezultat za reciklaža mobitela] Na kraju smo bar malo postali svjesniji važnosti ovog Programa Ujedinjenih naroda za okoliš koji nas poučava kako možemo poboljšati kvalitetu svog života ne ugrožavajući kvalitetu budućih generacija. I potaknuti na daljnja istraživanja i razmjenu iskustava putem Interneta.( www.unep.org).


Osnovna škola 22.lipnja Sisak