2016-05-09 23:37:00

Tranzit Merkura preko Sunca

             Danas smo svjedočili jednoj zanimljivoj i razmjerno rijetkoj astronomskoj pojavi: prelasku planeta Merkur preko Sunčevog diska. Taj takozvani tranzit Merkura, tj. prolazak Merkura između Zemlje i Sunca, započet će 9.svibnja u 13.sati 12.minuta i 18.sekundi ,po našem vremenu, a potrajat će do 20.sati 42.minute i 24.sekunde.
            To znači da ćemo, bude li dovoljno vedro, iz naših krajeva moći vidjeti ne samo početak tranzita, već i skoro sav ostatak toga polaganog putovanja malog Merkurovog kruga preko Sunca. Na početku tranzita ,Sunce će biti okrenuto Europi i Africi, dok će krug Merkurovog putovanja najbolje vidjeti stanovnici dvaju američkih kontinenata.Najzanimljiviji trenutak svakog tranzita je sam početak kada kružić planeta počinje" odgrizati" rub Sunca. 
             Planetu će trebati sedam i pol sati za prolazak preko cijele površine Sunca. fenomen koji se ponavlja 13. ili 14. puta u stoljeću. Za razliku od Sunčevih pjega koje su sivkastog ruba i nemaju pravilan oblik,silueta Merkura bit će potpuno crna i okrugla. 
              Ovaj fenomen nije moguće, a i opasno bi ga bilo promatrati golim okom. Astronomske skupine diljem svijeta organizirat će promatranje kroz teleskope, a pogled iz svemira i raznih teleskopa bit će dostupan i online. 
               Na satu Matematike, u korelaciji s Fizikom , učenici su upoznati s osnovnim informacijama o tome da je maleni planet Merkur započeo prolazak između Zemlje i Sunca........
               Slijedeću priliku za promatranje tranzita imat ćemo tek 2019. i 2032.godine.

Indira Nenadić, učiteljica Matematike i Fizike.


 


Osnovna škola 22.lipnja Sisak