2018-07-12 20:57:45

Nikola Tesla – znanstvenik i genije

      Nikola Tesla jedan je od najvećih izumitelja u povijesti. Ove godine nizom manifestacija obilježava se 162. godišnjica njegova rođenja.

       Kako je dječak iz malenog Hrvatskog mjesta Smiljana postao čarobnjak iz New Yorka? Je li sve počelo kada se rodio u ponoć, 10. srpnja 1856. godine, u olujnoj noći punoj munja koje kao da su nagovijestile njegov put svijetlosti i elektriciteta? Ili kada je kao mali dječak skakao s krovova s otvorenim kišobranom želeći poletjeti poput ptice i kada je na zaprepaštenje prijatelja iz djetinjstva izumio udicu kojom je ulovio sve žabe u kraju? Ili je ipak genijalnost Nikole Tesle čista genetika, naslijeđena od majke, seoske izumiteljice koja je uz odgoj djece, nalazila vremena za izrađivanje alatki za kućanstvo i zemljoradnju, ili je naslijedio od oca koji je imao toliko dobru memoriju da je mogao rekonstruirati i neke klasike ako bi bili izgubljeni?

Otvorite opširnije i pročitajte još zanimčjivosti o Nikoli Tesli što je
pripremila učiteljica Matematike i Fizike Indira Nenadić

      Urođen ili nastao spletom životnih okolnosti povezanih s beskrajnom znatiželjom, život i djelo Nikole Tesle jedna su od najfascinantnijih i najvažnijih priča za suvremeni svijet. Toliko neobičnih crtica i podviga, uspona i padova, zamisli, ideja i izuma, od kojih neki još nisu ni posve jasni, teško da bi stalo u živote desetke relevantnih znanstvenika.

      Njegovo prvo genijalno prosvjetljenje koje se dogodilo 1882. godine ujedno je i njegovo najveće otkriće – indukcijski motor – najgenijalniji izum u povijesti čovječanstva. Da, tom trenutku genijalnosti možemo zahvaliti što danas imamo baš ovako osvijetljeni svijet. Otkrio je okretno magnetno polje zbog kojega indukcijski motor proizvodi izmjeničnu struju – i to je postao patent za sustav induktivnog motora koji se danas upotrebljava za sve – od alata do raznih uređaja, kao sustav za hibridne auto-motore, sve do industrijskih postrojenja.

     I nije na tome stao – shvatio je ograničenja istosmjerne struje i osmislio je novi sustav i tako utro put za sve moderne električne pogodnosti, pa tako i za prijenos električne energije na daljinu. To znači da se bez Tesle elektricitet ne bi mogao prenositi na veće daljine.

     Izum poput fluoroscentne žarulje koja je postala neonsko svijetlo i štedna žarulja, elektrana na slapovima Niagare, na kojoj je sve motore, sustav generatora i transformatore sam osmislio, …..

      Opsesija mu je bila bežični prijenos električne energije. Tako je vijesti, slike, glas ili radio signal, pa i električnu energiju mogao slati bežičnim putem… Izumio je zavojnicu, transformator, za proizvodnju visokog napona (do nekoliko milijuna volti) i izmjenične struje visokih frekvencija (10-300 kHz). Teslina zavojnica postala je sastavni dio televizora, radio prijemnika i ostalih električnih uređaja.

    Vjerovao je da je Zemlja golema utičnica, izvor električne energije koja se može i prenositi… Zaslužan je i za izum daljinskog upravljanja, izumio je i patentirao turbinu, bio je preteča ekologije i obnovljivih izvora energije, ….

      Vlasnik je više od 700 izuma i 278 priznatih patenata. Govorio je 8 jezika, dobio 15 počasnih doktorata, odbio primiti Nobelovu nagradu a najveće mu je priznanje dano 1960. godine kada je jedinica jakosti magnetskog polja nazvana – tesla.

      Tesla je jedan od najvećih izumitelja u povijesti. Zaslužan za bolji i napredniji svijet u kojem danas živimo. Mnogi patenti još čekaju svoj trenutak, mnogi ga nisu razumjeli u nastojanjima ali radio je za dobrobit čovječanstva. Cilj mu je bio ovladavanje prirodom i iskorištavanje njenih sila za potrebe čovječanstva. Zadivio je i zadužio svijet. Umro je 7. siječnja 1943. godine, a  njegova ostavština ostati će među svima nama dokle god je čovječanstva.


Osnovna škola 22.lipnja Sisak