2018-11-08 10:50:53

Međunarodni projekt razmjene straničnika 2018.

Bookmark Exchange Projekt 2018.

   Međunarodna udruga školskih knjižničara (International Association of School Librarianship) povodom obilježavanja Mjeseca školskih knjižnica (International School Library Month) svake godine pruža svim knjižničarima mogućnost da na neki način obilježe listopad različitim aktivnostima unutar škole ali nudi i međunarodne projekte. Ovogodišnji projekti u organizaciji IASL-a su bili Projekti razmjene straničnikaDigitalni projekt razmjene straničnikaSkype projekt te GiggleIT projekt.

   Učiteljice 2.b razreda Renata Milnović i 3.a razreda Andrijana Imprić u suradnji sa školskom knjižničarkom i kolegicom Danijelom Živković Šarić.  Ove su se godine odlučile za projekt razmjene straničnika.

   Projekt je trajao od kolovoza do studenog 2018. godine i međunarodnog je karaktera.

   

Otvorite opširnije i pročitajte više.

 

   U kolovozu započinju prijave za projekte koje budu objavljene na službenoj stranici. Sredinom rujna partneri su dodijeljeni svima te počinju međusobni kontakti putem elktronske pošte. Mi smo  za partnere dobili Litvu  što je za naše učenike bilo vrlo zanimljivo.

   Početkom listopada u okviru obilježavanja Mjeseca školskih knjižnica započinje i rad na projektu. U korelaciji likovne kulture i školske knjižnice započinje izrada straničnika (bookmarkera) s tematskim motivima.  Mi smo se odlučili na izradu straničnika u obliku kravata i posavske ruže, kako bi predstavili našu kulturnu baštinu te partnerima proširili znanje o našoj domovini. Prije početka izrade graničnika posjetili smo posavsku kuću- Muzej kulturne baštine obitelji Sučić gdje nam je baka Jagoda tkala posavsku ružu na tklačkom stanu. Također je izvadila i pokazala narodne nošnje, ručnike, torbe, posteljinu ukrašene posavskim ružama. Proučili smo povijest hrvatske kravate i tek tada smo krenuli u izradu projekta.

Nakon dovršetak straničnici se zajedno s objašnjenjem značenja motiva te promotivnim materijalima o Hrvatskoj šalju na adrese partnera. Mi smo s nestrpljenjem očekivali pošiljku naših partnera koju smo primili prije par dana.

   Učenici s oduševljenjem sudjeluju u ovome projektu jer im proširuje znanje o učenicima iz drugih dijelova svijeta, uče o kulturama drugih naroda te samim time razvijaju toleranciju. Najsretniji su bili kad su dobili straničnike naših partnera jer su u ruci imali nešto što je za njih izradio učenik koji živi negdje daleko, tamo gdje je sada i njihov izrađen u Sisku.

   Na kraju samoga projekta, u studenom, potrebno je poslati izvješće o svojim aktivnostima i provedbi projekta organizatoru, koje se transparentno nalazi na njihovoj službenoj stranici.     

  J. Bošković, prof.


Osnovna škola 22.lipnja Sisak